שאלות ותשובות על SGB (Stellate Ganglion Block)

שאלות נפוצות אודות הטיפול

אם לא מצאתם.ן תשובה לשאלה, או אם תרצו לדבר עם הצוות שלנו בסודיות ובחינם השאירו פרטים בתחתית העמוד.

תגובת הילחם או ברח,FOF (fight or flight) , של הגוף מופעלת כאשר אנו חווים טראומה. לעיתים תגובה זו נשארת זמן רב לאחר האירוע הטראומטי, מה שעלול לגרום לתסמינים מתישים. הפעלת יתר של תגובת הילחם או ברח מקושרת לאמיגדלה, אזור במוח המכונה גם "מרכז הפחד" של המוח. מצב זה יכול למנוע מתגובת הילחם או ברח לחזור לרמתו התקינה.

טיפול בבלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) הוא למעשה הזרקה של חומר הרדמה מקומי לתוך צרור עצבים בצוואר (שצורתו דומה לכוכב) - המסייע בהחזרת התפקוד הביולוגי לרמתו התקינה ויכול להקל ביעילות אפילו על תסמיני הטראומה החמורים ביותר.

לאחר מחקר ובדיקה של דרכים רבות למתן SGB, ד"ר יוג'ין ליפוב, המנהל הרפואי הראשי של סטלה, מצא ששתי זריקות - המכונות "איפוס סימפתטי כפול" - מניבות את התוצאות הטובות ביותר.

כל רופא בסטלה מוסמך ע"י מועצת המנהלים ומתלמד באופן אישי אצל ד"ר ליפוב במתודולוגיית ה-SGB הייחודית של סטלה. בנוסף אנו דורשים שהרופאים שלנו יבצעו את הפרוצדורה בהנחיית דימות על מנת לדייק את מיקום הזריקה.

חומרי ההרדמה המקומיים שאנו משתמשים בהם הם Bupivacaine או Ropivacaine, שניהם מאושרים על ידי ה-FDA. חומר ההרדמה המקומי "מכבה" באופן זמני את צבר העצבים הגנגליון דמוי הכוכב, ששולח אותות דרך מסלולי עצב לאמיגדלה, מה שגורם להפעלת תגובת הילחם או ברח. טיפול SGB עשוי להפסיק את הפעלת תגובה זו, ובכך "לאפס" את האמיגדלה למצב של לפני הטראומה. כל ההליך לוקח פחות מ-20 דקות. מעל 83% ממטופלי סטלה באמריקה ובאוסטרליה דיווחו על הקלה מתמשכת מתסמיני הטראומה שלהם לאחר הטיפול.

התשוקה שלנו היא לדאוג לשיפור מצבך הפיזי. סטדנרט הטיפול של סטלה נוצר כדי לענות על הצרכים שלך לפני, במהלך ואחרי הטיפול.

לפני ההליך צוות מתאמי הטיפולים שלנו יסקור את הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית שלך כדי לקבוע אם אתה מתאים לטיפול SGB.

ברגע שהתקבל אישור לביצוע הטיפול על ידי סטלה ויוסכם על תוכנית טיפול אישית, מתאם הטיפולים יספק לך את כל פרטי ההליך באמצעות הודעה או דואר אלקטרוני.

הטיפולים שלנו מתקיימים במרכז הרפואי מדיקה, בית חולים אלישע, חיפה ובמרכז הרפואי מדיקה ברמת החייל, תל אביב.

  1. כשתגיעו לבית החולים, תפגשו אשת צוות שתיקח מכם פרטים ותשאל אתכם כמה שאלות רפואיות בסיסיות.
  2. תפגשו את הרופא שלנו, ד״ר ג׳ייסון כהן, שישוחח איתכם ויחתים אתכם על הסכמה לטיפול. ד״ר כהן הוא המנהל הרפואי של סטלה ישראל ויש לו ניסיון רב בביצוע טיפולי SGB. 
  3. תיכנסו לחדר הטיפולים למשך כ-15 דקות. ד״ר כהן יבצע 2 זריקות של חומר הרדמה מקומי באזור הצוואר, מעל לעצם הבריח. הטיפול מתבצע תחת שיקוף, כדי לוודא בטיחות מקסימלית. 
  4. סיימתם את הטיפול! לאחר התאוששות קצרה של כ-20 דקות תוכלו לחזור הביתה.
  5. אנחנו ממליצים לנוח ולהימנע ממאמץ משמעותי במהלך 24 השעות הראשונות שאחרי הטיפול. 

חושבים עליכם לאורך הטיפול כולו

אנחנו יודעים שיש מטופלים שחוששים שהטיפול יהיה לא נעים. חשוב לנו לציין שהצוות שלנו מיומן, מקצועי ויותר מהכל, אנושי. החל מהרגע הראשון שלכם בבית החולים,הצוות שלנו יעשה איתכם תיאום ציפיות מלא ויוודא שאתם מרגישים בנוח לאורך הטיפול כולו. 

יש מטופלים שבוחרים להביא איתם תרופת מרשם להרגעה או קנאביס רפואי, אותם אפשר לצרוך לפני הטיפול. בנוסף, במהלך הטיפול תוכלו לבקש לשמוע מוזיקה מרגיעה, או לבקש שהצוות ישמור איתכם על קשר מילולי. הצוות שלנו יתקדם אך ורק בקצב שמתאים לכם וכמובן שלא נבצע אף פעולה שאתם לא מרגישים איתה בנוח. המטרה היא שאתם תקבלו את הטיפול בתנאים הכי טובים עבורכם ושתצאו מרוצים ורגועים. ואכן, רוב המטופלים שלנו מרגישים הקלה ונינוחות כבר ביציאה מחדר הטיפולים.

השפעה לטווח ארוך, גם עם טיפולים נוספים

כ-83% מהמטופלים של סטלה מדווחים על הקלה משמעותית בתסמינים בתוך 2 טיפולים בלבד ומספרים שההקלה והרגיעה הכללית נשמרות למשך חודשים עד שנים.

ראה ווידאו קצר של התהליך בתוך המרפאה:

ההשפעות החיוביות של SGB הן לרוב מיידיות/בטווח של כמה ימים.
חשוב לנו להיות שותפים בתהליך האישי שלך ולכן לאחר הטיפול צוות מתאמי הטיפולים שלנו יצור איתך קשר מעת לעת כדי לשאול אותך לגבי כל התסמינים שאתה חווה.בנוסף נשמח לקבל משוב על טיפול על מנת להשתפר.

סטלה ישראל ממליצים בחום על שילוב של טיפול פסיכולוגי/פסיכיאטרי עם טיפול SGB במטרה למקסם את יעילות הטיפול.

אנו בסטלה מאמינים בשקיפות של תוצאות הטיפול. בעוד שבשום הליך רפואי הצלחה של 100% אינה מובטחת, בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) של סטלה עזר לאלפי מטופלים למצוא הקלה מתמשכת מתסמינים הקשורים לטראומה שלהם.

ה-PTSD Checklist (PCL) הוא סקר דיווח עצמי המשמש למדידת תסמיני PTSD. על פי המרכז האמריקאי לנפגעי טראומה, ירידה של 10 נקודות בציון PCL היא שיפור משמעותי מבחינה קלינית. במחקר של 327 מטופלי סטלה שקיבלו SGB בין דצמבר 2016 לפברואר 2020, בממוצע, למעלה מ-83% דיווחו על ירידה של 28.9 נקודות בציון ה-PCL שלהם. מטופלי סטלה אלו חוו תוצאה טובה יותר כמעט פי שלושה מזו של טיפולים אחרים. נתונים אלה נבדקו על ידי ועדת ביקורת מוסדית והוגשו לכתב עת בעל ביקורת עמיתים לפרסום (בהמתנה לאישור).

למחקרים הקליניים

למעלה מ-83% ממטופלי סטלה בארה"ב ובאוסטרליה חווים הקלה מתמשכת מתסמיני הטראומה שלהם לאחר הטיפול.

משך ההשפעות החיוביות של חסימת הגנגליון הכוכבי (SGB) משתנה ממטופל למטופל ועשויה להימשך חודשים עד שנים.

בעוד שתקופת היעילות של SGB עדיין נחקרת, במחקר משנת 2014, 70% מהמשתתפים חוו הצלחות קליניות במעקב שנערך בין 3 ל-6 חודשים לאחר הטיפול.

תופעות לוואי חמורות של בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) הנן נדירות ביותר (1 מתוך 10,000) מכיוון שאנו דורשים שהפרוצדורה תהיה מונחית תמונה להנחת המחט במיקום המדויק.

לאחר טיפול SGB, מטופלים חווים באופן זמני תסמינים שונים בצד הזריקה כולל עין אדומה ונפולה, חום בפנים ובזרועות ואף סתום. בדרך כלל, התסמינים נמשכים 6-8 שעות, אך במקרים מסוימים הם נמשכים עד 24 שעות.

כמעט מחצית ממטופלי סטלה חווים צרידות או בעיות בליעה שחולפות תוך 24 שעות מהתהליך.

עלות שני הטיפולים שבפרוטוקול באופן פרטי הינה כ-8000 ש"ח, ישנם מסלולי סבסוד שמכסים עד כ50% מעלות הטיפול לפי עמידה בקריטריונים עליהם נרחיב בשיחה.

כן, הטיפול מתאים גם למטופלים אלו. סטלה טיפלה במטופלים רבים הסובלים מ-C-PTSD עם בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב.

כן, סטלה טיפלה במטופלים רבים שחווים חרדה ודיכאון.

לדוגמה, בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) יכול לסייע בהפחתת עצבנות, עוררות יתר, בעיות שינה ובעיות ריכוז.

SGB אינו מוכר כטיפול בהפרעות פסיכוטיות (למשל, סכיזופרניה), הפרעות אישיות (למשל, הפרעת אישיות גבולית) או הפרעה דו-קוטבית.

בשלב זה, חברות הביטוח אינן מכסות את הטיפול בבלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב במצבים הקשורים בבריאות הנפש ומכסות את SGB רק כאשר הוא משמש לטיפול בכאב.

הליך בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) לוקח פחות מ-20 דקות. ביום ההליך שלך, יש להתכונן לבלות מספר שעות במרכז הטיפולים כדי לאפשר זמן לביצוע קבלה, לטיפול ולמעקב לאחר הטיפול.

ה-Stellate Ganglion Block (SGB) מאושר על ידי ה-FDA רק כטיפול לכאב. עם זאת, רופאים יכולים לבצע SGB לשימושים מחוץ להתוויה הרשומה כמו להקלה בתסמינים של PTSD באישור משרד הבריאות.

חומרי ההרדמה המקומיים שאנו משתמשים בהם הם Bupivacaine או Ropivacaine, שניהם מאושרים על ידי ה-FDA.

על פי ההערכות, כ-30% מכל התרופות ניתנות בשימוש שאינו להתוויה הרשומה, כולל תרופות רבות לסרטן, ונמצאות בשימוש תדיר על ידי רופאים למרות שהן אינן מאושרות על ידי ה-FDA למטרה מסוימת זו.

כן, ישנם מחקרים קליניים רבים על הליך בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB).

​מחקר זה בוחן את היעילות של ה-SGB בהזרקה בודדת וכפולה. בעוד ששתי השיטות יעילות, המחקר מציע ש-SGB בהזרקה כפולה - אותה גישה שבה משתמשת סטלה - עשויה להיות יעילה יותר מהזרקה בודדת SGB בטיפול ב-PTSD.

Mulvaney S. W., Curtis K. E., Ibrahim T. S. (2020) Comparison C6 Stellate Ganglion versus C6 and C4 Cervical Sympathetic Chain Blocks for Treatment of Posttraumatic Stress Disorder (PTSD): Analysis of 147 Patients. J Neurol Disord Stroke 7(3): 1163.

ניסוי קליני אקראי בכמה אתרים, שעסק בתוצאות של טיפול SGB על תסמיני PTSD, מדווח על שיפור בתסמיני PTSD של משרתי מילואים פעילים לאחר שני פרוצדורות SGB. בממוצע, הקבוצה שטופלה ב-SGB חוותה ירידה של 12.6 נקודות בציון ה-PTSD של Clinician-Administered (CAPS-5), וקבוצת הביקורת חוותה ירידה של 6.1 נקודות בציון CAPS-5.

Olmsted, K. L. R., Bartoszek, M., Mulvaney, S., McLean, B., Turabi, A., Young, R., ... & Walters, B. B. (2020). Effect of stellate ganglion block treatment on posttraumatic stress disorder symptoms: a randomized clinical trial. JAMA psychiatry, 77(2), 130-138.

סקירה ספרות של SGB עדכנית והיסטורית מוצאת עדויות להשפעות פסיכיאטריות מועילות משמעותיות התומכות בשימוש ב-SGB כטיפול PTSD שעשוי לספק תוצאות חיוביות וצמצום פערי טיפול, במיוחד בקרב אוכלוסיות צבאיות.

Summers, M. R., & Nevin, R. L. (2017). Stellate ganglion block in the treatment of post‐traumatic stress disorder: A review of historical and recent literature. Pain Practice, 17(4), 546-553.

מחקר זה, שנכתב על ידי ד"ר יוג'ין ליפוב, המנהל הרפואי הראשי של סטלה, סוקר את העדויות הקליניות והנוירוביולוגיה של SGB לטיפול ב-PTSD.

Lipov, E., & Kelzenberg, B. (2012). Sympathetic system modulation to treat post-traumatic stress disorder (PTSD): a review of clinical evidence and neurobiology. Journal of affective disorders, 142(1-3), 1-5.

בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) אינו מוחק את הזיכרון שלך ולאחר הטיפול אתה עשוי לגלות שהזיכרון שלך ברור יותר.

​SGB לא פוגע באינסטינקט ההישרדות שלך מכיוון שהוא לא "מכבה" את תגובת הילחם או ברח שלך. כאשר אתה מגיב בצורה קיצונית למנגנון הלחם או ברח (fight or flight), הגוף שלך חווה כל הזמן רמת מתח גבוהה שיכולה לנבוע מאיום דמיוני. לדוגמה, ההרגשה יכולה להיות זהה להרגשה כאילו רודף אחרייך דוב. SGB לא לוקח את היכולת שלך לברוח מהדוב. במקום זאת, הוא מסיר את הדוב הדמיוני. אם יופיע דוב אמיתי, עדיין תברח ממנו באופן אינסטינקטיבי.

ד"ר יוג'ין ליפוב, המנהל הרפואי הראשי של סטלה, נחשב לחלוץ תהליך בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) עבור PTSD, הוא מרדים מוסמך ורופא לטיפול בכאב. לפני 15 שנים, הוא גילה ש-SGB יכול "לאפס" את מערכת העצבים למצב שלפני הטראומה.

SGB פותח במקור כהזרקה בודדת.

לאחר מחקר ובדיקה של דרכים רבות למתן SGB לטיפול ב-PTSD, ד"ר ליפוב מצא ששתי זריקות - הידועות בשם "האיפוס הסימפטתי הכפול" - מניבות את התוצאות הטובות ביותר. הזריקות ניתנות אחת אחרי השנייה.

כל רופא בסטלה מוסמך ע"י מועצת המנהלים ומתראיין באופן אישי על ידי ד"ר ליפוב. הם נדרשים להפגין יכולת מתאימה בביצוע מתודולוגיית SGB הייחודית שלנו. אנו גם דורשים שהרופאים שלנו ישתמשו בפעולה מונחית תמונה למיקום מדויק של המחט.

בלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) יכול לעבוד היטב בשילוב עם טיפולים אחרים. לאחר SGB, מטופלי סטלה רבים חשים תחושת רוגע חדשה שיכולה להאיץ את ההשפעה החיובית של הטיפולים הקיימים (למשל, טיפול פסיכולוגי, EMDR, CBT, DBT וכו'). לדוגמה, מטופלים עשויים לגלות שהם יכולים להיזכר בעברם ולדון בו עם הפסיכולוג שלהם מבלי להרגיש שהם חיים את אותו הרגע מחדש.

​אם כבר יש לך מטפל בריאות הנפש, אנו מציעים לך להמשיך לעבוד איתו גם לאחר הטיפול ב- SGB כדי לקדם את הריפוי שלך. אם אין לך מטפל בריאות הנפש, ייתכן שסטלה תוכל להפנות אותך לאחד.

אכן, סטלה ישראל דורשת אבחנה של PTSD על ידי פסיכיאטר כדי לקבל את הטיפול בבלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב.

בממוצע, למטופלים שלנו מתואם הטיפול בבלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב (SGB) כשבועיים עד שלושה לאחר הייעוץ החינמי שלהם.

צוות מתאמי הטיפולים שלנו יסקור את הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית שלך כדי לקבוע האם הינך מתאים לטיפול SGB. התקשרו למספר 073-332-9259 כדי להתחיל.

צוות מתאמי הטיפול שלנו יסקור את הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית שלך כדי לקבוע האם הינך מתאים לטיפול בבלוק עצבי לגנגליון דמוי הכוכב. קבע עוד היום פגישת ייעוץ חינם. התקשר למספר 073-332-9259 כדי להתחיל.

כל השיחות חסויות לחלוטין. לעולם לא נבקש ממך לשתף משהו שלא נוח לך לדון בו.

כן, ניתן לחלק את עלות הטיפול לעד 4 תשלומים שווים ללא ריבית.

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

אם לא מצאת תשובה לשאלה שאתה מחפש, או אם תרצה לדבר עם צוות שלנו בסודיות ובחינם תוכל לקבוע פגישה.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com