גילוי סודות הקטמין: קפיצת מדרגה בטיפול בדיכאון

קטמין, חומר הרדמה נפוץ המשמש גם כסם פסיכדלי, אושר בשנים האחרונות כתרופה נגד דיכאון. בכתב העת Science פירסמו מחקר השופך אור על מנגנון הפעולה של החומר. החוקרים, מאוניברסיטאות קורנל וסטנפורד בארצות הברית ואוניברסיטת טוקיו ביפן, מראים כי קטמין מפחית את תסמיני הדיכאון על ידי עידוד גמישות מוחית נוירולוגית בה תאי עצב מייצרים קשרים חדשים עם תאי עצב שכנים.

תרשים של השפעת הסם קטמין בטיפול רפואי בפוסט טראומה

קטמין, חומר רב-תכליתי הידוע בתכונותיו הפסיכדליות ובשימושי ההרדמה שלו, קיבל לאחרונה אישור כטיפול בדיכאון. מחקר פורץ דרך שפורסם בכתב העת הנודע Science מתעמק בפעילות המורכבת של השפעותיו ושופך אור על מנגנון הפעולה שלו.

שיטת המחקר

כדי לשכפל תסמיני דיכאון בעכברים, החוקרים חשפו אותם לתקופה של שלושה שבועות של לחץ באמצעות כליאה במקומות צפופים או הזרקה של הורמון הקורטיקוסטרון מעורר הלחץ. העכברים הפגינו סימנים קלאסיים של ייאוש הדומים לדיכאון, כגון חוסר העדפה למים ממותקים וירידה בהתנגדות לרעד זנב. שלא כמו תרופות נוגדות דיכאון מסורתיות שלעתים קרובות לוקח שבועות כדי לבטא את ההשפעות, קטמין מראה את יעילותו בתוך שעות. במחקר, שלוש שעות בלבד לאחר מתן קטמין, העכברים הפגינו התנהגות מנורמלת ונטולת ייאוש.

בראשות קונור ליסטון, צוות המחקר הניח כי הפעולה נוגדת הדיכאון המהירה של קטמין נובעת מעידוד קשרים חדשים, או סינפסות, בין נוירונים (תאי עצב במוח). בעת התבוננות בנוירונים לאחר טיפול בקטמין, במיוחד בשלב השיפור ההתנהגותי, לא נצפו שינויים בעמוד השדרה הדנדריטי - הבליטות הקטנות החיוניות להיווצרות סינפסות. תצפית זו מצביעה על כך שההשפעות המיידיות של קטמין על ההתנהגות קודמות לשינויים סינפטיים, ומדגישה את מורכבות המנגנון שלו.

שינוי עצבי

למרות שהשינוי ההתנהגותי הראשוני אינו מערב ישירות סינפסות חדשות, תפקידן מתברר בשימור השינויים החיוביים לאורך זמן. כ-12 שעות לאחר הטיפול, צצו קוצים דנדריטיים טריים בקליפת המוח הקדם-מצחית, אזור הקשור לקוגניציה מורכבת. כדי לאמת את חשיבותם של קוצים אלה בשמירה על התנהגות משופרת, החוקרים מחקו אותם באופן סלקטיבי לאחר מתן קטמין, מה שהוביל להתעוררות מחודשת של סימפטומים דמויי דיכאון בעכברים.

בעוד שהמנגנון המדויק מאחורי ההשפעה ההתנהגותית המהירה של קטמין נותר חמקמק, המחקר מדגיש את התפקיד המרכזי של סינפסות חדשות בשמירה על ההשפעות נוגדות הדיכאון בטווח הארוך. פריצת דרך זו סוללת את הדרך לטיפולים חדשניים בדיכאון הממנפים מסלולים דומים במוח, ומציעים תקווה לאסטרטגיות טיפוליות משופרות בטיפול בבריאות הנפש.

הבשורה

אנחנו רק בתחילתו של המסע לגילוי טיפולים חדשים להפרעות נפשיות, ורק מתחילים להבין מה באמת קורה במוח שלנו ומהן בעצם "הפרעות נפשיות". החל מקטמין, שכבר אושר ע"י משרדי הבריאות ברחבי העולם ועד פסיכדליים אחרים כגון MDMA, סילוסיבין וLSD, אשר קיבלו מעמד של טיפולים חדשניים במסלול מקוצר לאישור FDA. יש למה לחכות!

הסבר על טיפול בקטמין בסטלה ארה"ב

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

במידה וישנן עוד שאלות, תרגישו חופשי להשאיר פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם.ן. פרטיות מובטחת.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

מתלבט.ת האם הטיפול של סטלה מתאים עבורך?

בדקו התאמתכם.ן לטיפול בשאלון אנונימי קצר