מה הקשר בין אלקטרודות בגב לדיכאון?

רופא מסביר את מוח האדם כחלק מהסבר על דכאון

לפי מחקר חדש שפורסם ב-NATURE, זרם חשמלי בגב מטופלים הפחית את תסמיני הדיכאון שלהם!

לא צריך להפליג בתיאורים על מנת להבין את חומרת השפעת הדיכאון על האדם והחברה, כ17% מהבגירים בארה"ב מטופלים בעקבות דיכאון מאובחן.

עם השנים, גדלה המודעות ואיתה גם סט הטיפולים שאנו כחברה מציעים עבור אלו הסובלים מהפרעות "נפשיות".

החל מפסיכותרפיה, עד מהפכת הפרוזק וה-SSRI בשנות ה90 ועד טיפולים חדשניים בפסיכדליים בשנים האחרונות. אמנם התקדמויות אלו מבורכות אך ניכר כי עדיין ישנו אחוז גדול אשר הטיפולים הקיימים לא עוזרים לו/ תופעות הלוואי קשות לו, ושעלינו כחברה למצוא עוד פתרונות. לכן, הבנת הקשר בין המוח, הגוף וההתנהגות שלנו ומחקרים כגון זה שאציג בקצרה הם בעלי משמעות גדולה בעתיד הטיפול בהפרעות מסוג זה.

על המחקר

במחקר הנ"ל (לינק למטה), החוקרים הצמידו אלקטרודות לגבם של הנבדקים (בגירים אשר מאובחנים בדיכאון קליני ואינם בטיפול תרופתי בזמן המחקר ובחודש שלפניו), אחת ישירות על עמוד השדרה ואחת על השכמה הימנית. לאחר מכן, הועברו באופן מבוקר סדרה של זרמים חשמליים למשך 20 דק' כשלוש פעמים בשבוע. המחקר נערך בסמיות כפולה אקראית בה הנבדקים עברו ראיון ושאלונים לפני שעברו את סט הטיפולים למשך כ-8 שבועות. לאחר 8 שבועות נמצא שיפור מובהק בתסמיני הדיכאון בקבוצה אשר עברה את הטיפול לעומת קבוצת הביקורת.

פרנסיסקו רומו-נווה (Romo-Nava), ממובילי המחקר: "אנו חושבים שהקשר בין המוח והגוף הוא מרכיב מהותי במחלות פסיכיאטריות. אפשר לחשוב על תסמינים רבים של הפרעות מצב רוח או הפרעות אכילה כחוסר ויסות של הקשר בין הגוף והמוח."

חשוב להבין כי בתקשורת בין המוח לבין הגוף ומערכת העצבים ישנו מסלול של היזון חוזר תמידי, וחוט השדה הוא הצינור המרכזי בין שתי המערכות. מחקרים קודמים הראו כי ישנם דפוסים אבנורמליים באותות העוברים במסלול זה בקרב אנשים הסובלים מדיכאון, ולכן פתרונות "עקיפים" כמו אלקטרודות במקומות מסוימים בגוף עשויים לשנות את הדפוסים הבעייתיים.

המחקר מאד ראשוני ובעל בעיות (כגון מספר הנבחנים הקטן) אך מהווה תקווה לעתיד ובעיקר מראה כי עלינו להמשיך ולחקור את האספקטים הפיזיולוגיים של הפרעות שאנו מגדירים כ"נפשיות".

טיפול בתסמינים באמצעות SGB

הטיפול של סטלה מגובה בעשרות מחקרים קליניים ונקרא SGB (Stellate Galgilon Block) - הליך קצר המתמקד בשינויים עצביים ופיזיים במערכת "הלחם או ברח" המתרחשים בגוף המטופל בעקבות טראומה או חרדה. הטיפול הוא למעשה הליך רפואי הכולל הזרקה של חומר הרדמה מקומי לתוך צרור עצבים בצוואר הנעשה בהנחיית דימות (אולטרסאונד) לדיוק ויעילות מקסימלית. למידע נוסף צרו קשר או פנו לשאלות ותשובות באתר

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

במידה וישנן עוד שאלות, תרגישו חופשי להשאיר פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם.ן. פרטיות מובטחת.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

מתלבט.ת האם הטיפול של סטלה מתאים עבורך?

בדקו התאמתכם.ן לטיפול בשאלון אנונימי קצר