כיצד לזהות הפרעת חרדה

חרדה היא תגובה טבעית ללחץ, אך כשהיא הופכת לחזקה או מתמשכת באופן חסר פורפורציה, היא עלולה להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום שלנו. זיהוי התסמינים חיוני לחיפוש עזרה מקצועית והתמודדות עם ההפרעה. 

הפרעות חרדה אינן נדירות. למעשה, המכון הלאומי לבריאות הנפש בארצות הברית, קובע שכ-19.1% מהמבוגרים בארצות הברית סבלו מהפרעת חרדה בשנה שעברה. הפרעות חרדה והיו שכיחות יותר בקרב נשים מאשר גברים. קרוב ל-1/3 מהאוכלוסייה תחווה או חוותה הפרעת חרדה במהלך חייה.

המילה חרדה כוללת בתוכה צורות שונות - הפרעת חרדה חברתית, חרדת נטישה, פוביות, והפרעת חרדה כללית (GAD) הנפוצה ביותר. כל אחת מאלה עלולה להוביל לתסמינים בעלי השפעה משמעותית על איכות חיינו.

אדם המתמודד עם הפרעת דחק פוסט טראומטית אוחז בידיו

אנשים רבים יכולים לסבול מתסמינים ללא אבחנה של חרדה. לעתים קרובות אנשים חווים יותר מהפרעת חרדה אחת. אם התסמינים האלה נמשכים הם יכולים להשפיע עלינו מאוד. הפרעות חרדה יכולות להופיע בכל נקודה בחיינו, בין אם בנפרד ובין אם כתוצאה מאתגר אחר של בריאות הנפש כמו מתח פוסט טראומטי. למרות שיכולים להיות יותר, במציאות, מומחי בריאות הנפש מדגישים את 8 התסמינים הנפוצים ביותר של חרדה המצוינים למטה.

רשימת התסמינים

מהם 8 התסמינים הנפוצים ביותר בהפרעות חרדה?

1.אי שקט

חוסר שקט מתייחס לרוב לחוסר היכולת שלנו לשבת בנינוחות ולהירגע בזמן חרדה. חוסר השקט יכול להוביל לתסמינים אחרים של חרדה כגון קשיי ריכוז ודאגות. חוסר שקט עלול גם לגרום לבעיות שינה, שיכולות להשפיע עמוקות על הבריאות הנפשית והגופנית כאחד.

 

2. חשש ודאגה מתמשכים

לעתים קרובות זהו אחד התסמינים הראשונים שמומחה נפשי מתייחס אליהם במהלך הערכה או פגישה. חששות ודאגות יכולות להסתובב סביב עצמנו, חברים ואהובים. הם מתעוררות לעתים קרובות ומתארכות ונהיות עצימות כאשר מצב אינו בשליטתנו.

 

3. התקפי חרדה/פאניקה

במהלך התקף חרדה, אנו עשויים להרגיש כאילו איננו שולטים בעצמנו או מפחדים למות. לרוב מלווה בתסמינים כגון כאבים בחזה, דופק מואץ, רעד, גלי חום או צמרמורות, תחושת חנק ותסמינים גופניים אחרים. לעתים התקפים אלו עשויים לקרות לאחר מפגש עם טריגר מסוים ולעתים עשויים לקרות ללא סיבה מוקדמת.

 

4. קושי בריכוז

גם האספקט הנפשי קוגנטיבי של חרדה פוגע בריכוז כיוון שאדם חרד ודואג כל הזמן מה ששואב לו משאבים קריטיים לחשיבה. מעבר לכך, תגובת ה"הילחם או ברח" של הגוף מופעלת כאשר אנו חווים חרדה, כאשר תגובה זו פועלת לאורך זמן, הגוף מקצה משאבים ואנרגיה לטובת כך, מה שמוביל לחוסרים פיזיים ומנטליים במערכות הקוגניטיביות שלנו כגון יכולת הריכוז והחשיבה.

 

5. עייפות/תשישות

התחושה המתמשכת של שחיקה, עייפות ותשישות מגיעה לרוב בטריטוריית החרדה. הורמוני לחץ, כמו קורטיזול, ממלאים את הגוף, מה שמוביל לעייפות מוגברת לאורך זמן. בנוסף, עייפות יכולה לנבוע מהתסמינים האחרים שאנו חווים, כמו קשיי ריכוז וחוסר שינה.

 

6. אובססיות/קומפולסיות

בעוד חרדה והפרעה טורדנית כפייתית (OCD) הם אתגרים שונים בבריאות הנפש, אנו עשויים לפתח סימפטומים שמתנהגים בדרכים שנראות דומות ל-OCD. לדוגמה, אנו עשויים לבדוק את המנעולים מספר פעמים לפני היציאה מהבית בתגובה לדריכות היתר שעלולה לבוא עם החרדה.מעבר לכך, אנשים עם OCD ו/או חרדה יכולים לסבול ממחשבות חודרניות ומטרידות ללא הפסקה (מתקשר עם דאגנות וחשש מתמיד).

 

7. תסיסה

מילים כמו אי שקט, אי נוחות ומתח מתארות בדרך כלל תסיסה. תסיסה יכולה להיבנות עד כדי כך שהפכנו להיות קצרי מזג או עצבניים ללא הרף. טראומה/חרדה לא מטופלת יכולה לתרום להתנהגות תוקפנית או מזיקה כלפי עצמנו או כלפי אחרים.

8. בעיות שינה

כאשר אנו נמצאים במצב חרדה, הגוף שלנו עשוי להיות "על הקצה", והמוח שלנו עשוי להיות בדאגה מתמדת. זה יכול להוביל להפרעה בדפוסי השינה שלנו. מחשבות חודרניות והורמון הלחץ קורטיזול יכולים להחזיק אותנו ערים הרבה מעבר לצרכי הגוף שלנו. המחסור בשינה עלול להחמיר את תסמיני החרדה ולהוביל לאתגרים בריאותיים נפשיים ופיזיים אחרים.

 

טיפול בתסמיני חרדה באמצעות SGB

הטיפול של סטלה מגובה בעשרות מחקרים קליניים ונקרא SGB (Stellate Galgilon Block) - הליך קצר המתמקד בשינויים עצביים ופיזיים במערכת "הלחם או ברח" המתרחשים בגוף המטופל בעקבות טראומה או חרדה. הטיפול הוא למעשה הליך רפואי הכולל הזרקה של חומר הרדמה מקומי לתוך צרור עצבים בצוואר הנעשה בהנחיית דימות (אולטרסאונד) לדיוק ויעילות מקסימלית. למידע נוסף צרו קשר או פנו לשאלות ותשובות באתר

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

במידה וישנן עוד שאלות, תרגישו חופשי להשאיר פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם.ן. פרטיות מובטחת.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

מתלבט.ת האם הטיפול של סטלה מתאים עבורך?

בדקו התאמתכם.ן לטיפול בשאלון אנונימי קצר