גמילה מנוגדי דיכאון: מדריך

אחוז ניכר מהאנשים המתמודדים עם הפרעות חרדה, פוסט טראומה ודיכאון מקבלים כדורים נוגדי דיכאון בתחילת האבחון שלהם. קבלת ההחלטה להפסיק ליטול נוגדי דיכאון היא משמעותית, ולעתים קרובות היא מסמנת נקודת מפנה במסע הבריאות הנפשית של הפרט. עם התמיכה הנכונה וגישה מתוכננת בקפידה, ניתן לנווט מעבר זה בצורה חלקה, תוך מזעור הסיכון לתסמיני גמילה ולחזרת ההפרעה לשמה נרשמו הכדורים. מדריך זה נועד לשפוך אור על השלבים והשיקולים החיוניים הכרוכים בהפסקת השימוש בנוגדי דיכאון, תוך הדגשת החשיבות של ביצוע פעולה זו בליווי איש מקצוע, בין אם אתם שוקלים להפסיק ליטול את התרופה שלכם או סתם סקרנים לגבי התהליך, בתקווה לאפשר קבלת החלטות מושכלות לגבי הטיפול בבריאות הנפש שלכם.

תרופות נוגדות דכאון על הרצפה כחלק מטיפול בפוסט טראומה PTSD
חשיבות הליווי המקצועי

היציאה לדרך של הפסקת נטילת נוגדי דיכאון ללא פיקוח של איש מקצוע יכולה להיות כמו יציאה לטיול בטבע ללא מפה. הנחיה מקצועית היא בעלת חשיבות עליונה בתהליך זה מכמה סיבות. ראשית, איש מקצוע בתחום (פסיכיאטר) יכול להעריך האם זה הזמן הנכון להתחיל להפחית את המינון של התרופה בהתבסס על מצב הבריאות הפיזית, המנטלית ומשך הטיפול שלך. אנשי מקצוע מצוידים בידע להתאים לוח זמנים של הפחתת מינון המתאים למצב הספציפי, ומפחית את הסיכון לתסמיני גמילה ולחזרתם של תסמיני ההפרעה עצמה.

יתר על כן, נותני שירותי בריאות הנפש עשויים להציע אסטרטגיות חלופיות להתמודדות עם ההפרעה ממנה הפרט סובל שאינן מסתמכות רק על תרופות, כגון פסיכותרפיה, שינויים באורח החיים או טיפולים לא תרופתיים אחרים. הם יכולים לזהות את הסימנים של גמילה או את הישנות ההפרעה בשלב מוקדם, ולבצע התאמות בזמן לתוכנית הטיפול.

השתתפות בתהליך זה תחת ליווי מקצועי מבטיחה שמערכת תמיכה נמצאת במקום כאשר אתם מתמודדים עם אי ודאויות או אתגרים. זהו מאמץ משותף ששם בראש סדר העדיפויות את הרווחה שלכם, והופך את המעבר מהתרופות נוגדות הדיכאון לחלק ולבטוח ככל האפשר.

הבנת תסמיני הגמילה לאלו ההמתמודדים עם פוסט טראומה/הפרעת חרדה/ דיכאון

גמילה מתרופות נוגדות דיכאון עלולה לגרום למגוון תסמיני גמילה, אשר משתנים בעוצמתם ובמשך הזמן מאדם לאדם. תסמינים אלה הם תגובה טבעית של הגוף להיעדר התרופה שהוא התרגל אליה. חשוב להכיר בכך שתהליך הגמילה והשפעותיו, אינו סימן לחזרה למצב לפני תחילת הטיפול אלא חלק מתהליך ההתאמה למציאות החדשה. בעזרת תוכנית גמילה מובנית היטב, ניתן לעתים קרובות למזער תסמינים אלו, מה שהופך את המעבר לחלק וקל יותר. ציפיות ריאליות יכולות לעזור לכם להתכונן נפשית ופיזית, ולהפחית את החרדה מהתהליך.

תסמינים אפשריים:

 • מערכת העיכול - בחילה, הקאות, אובדן תאבון ושלשולים
 • זיעה, הסמקה, גלי חום
 • שינה - סיוטים וקשיי שינה
 • יציבות - תחושת בלבול וערפל מוחי
 • תנועתיות - רגל עצבנית, רעידות
 • רגשות - חילופי מצב רוח חדים, עצבנות , חרדה, דיכאון ובלבול
 • תחושות גוף - כאב, נמלול
אסטרטגיות למעבר חלק

הפסקת נטילת תרופות נוגדות דיכאון באופן מוצלח תלויה בגמילה הדרגתית. הפחתה הדרגתית של המינון לאורך זמן מאפשרת לגוף להסתגל ללא הלם. שילוב טכניקות מיינדפולנס ורגיעה יכול להקל על מתח, בעוד ליווי קבוע מהרופא המטפל מבטיחה תמיכה מותאמת אישית לאורך כל התהליך.

אסטרטגיות:

 • לקחת את הזמן - גם במידה והסימפטומים בגללם התחלת לקחת את הכדורים נרגעו ופחתו, אין להתפתות להפסיק את הטיפול התרופתי באופן פתאומי וללא ליווי מקצועי.
 • להכין תוכנית - לרוב גמילה תכלול בתוכה הפחתת המינון באינטרוולים של בין שבועיים לשישה שבועות, בהתאם למינון וסוג הכדור. יש להיות מתואם כל הזמן מול הרופא המטפל ולהיות נאמן לתוכנית ולליווי גם כאשר ישנם תסמיני גמילה ושינויי מצב רוח.
 • טיפולים נוספים - חשוב לשקול טיפולים אחרים כגון פסיכותרפיה, CBT, מיינדפולדנס ועוד.
 • לדאוג לגוף - לאכול טוב, להקפיד על שינה, יוגה, תרגילי נשימות וכמובן פעילות גופנית, כל אלו מחזקים את הגוף והנפש בדרך לגמילה מוצלחת.
 • עזרה חיצונית - להבין שאתם עוברים מצב לא פשוט, דאגו לשמור על קשר רציף עם המומחה הרפואי המלווה ומעבר לכך דאגו להציף לסובבים אתכם כי אתם בתהליך ורתמו אותם כמעטפת תומכת.
סיכום

גמילה מתרופות נוגדות דיכאון היא מסע הדורש תכנון זהיר, הדרכה מקצועית וסבלנות. על ידי הבנת תסמיני הגמילה הפוטנציאליים וביצוע אסטרטגיות למעבר חלק, ניתן לנווט בתהליך זה ביעילות ובטיחות.

*המידע באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, ואינו מתיימר להוות חוות דעת רפואית. אנא פנו לייעוץ מקצועי לפני כל שינוי תרופתי או התערבותי.

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

במידה וישנן עוד שאלות, תרגישו חופשי להשאיר פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם.ן. פרטיות מובטחת.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

מתלבט.ת האם הטיפול של סטלה מתאים עבורך?

בדקו התאמתכם.ן לטיפול בשאלון אנונימי קצר