הלם קרב – האם יקירכם סובל מפוסט טראומה בעקבות המלחמה?

בישראל לצערנו אנו חובים אירועים שעלולים לגרום לחרדה ו/או טראומה גם באופן שוטף, אך מאז ההתקפה של חמאס על ישראל בתאריך 07/10/23 ובעקבותיה המלחמה הנמשכת עד ימים אלו, רבים הישראלים אשר נמצאים בחרדה וחלקם סובלים מפוסט טראומה מאירועים שונים שחוו מאז. במאמר הבא, נעזור לכם לזהות פוסט טראומה אצל יקירכם, נספר על חלק מהתסמינים, כיצד להתמודד עם פוסט טראומה וכיצד ניתן לטפל בה

הלם קרב – האם יקירכם סובל מפוסט טראומה בעקבות המלחמה

מהי פוסט טראומה PTSD?

פוסט טראומה, או בשמה המקצועי הפרעת דחק פוסט טראומתית, (Post-Traumatic Stress Disorder) היא למעשה הפרעה פסיכיאטרית אשר גורמת לסובלים ממנה תחושות של פחד, חרדה, חוסר אונים, עוררות מוגברת, חוסר שינה וכל אלו בעקבות זכרונות פולשניים מאותו אירוע או אירועים טראומתיים אליהם נחשפו ונמשכים מעל למספר שבועות. כמובן, קיים שוני בין אדם לאדם וכל אדם בעל הפרעת דחק פוסט טראומתית מושפע מכך בצורה שונה.

כ-10% מאוכלוסיית ישראל מאובחנת עם פוסט טראומה, ישנם מקרים שונים בעקבותם לוקים ב-PTSD לדוג': פגיעה מינית, תאונת דרכים ועוד. יחד עם זאת, בעקבות מלחמת חרבות ברזל מהשביעי לאוקטובר קיימות סיבות נוספות בעקבותם אנשים נכנסים למצבי חרדה, בין היתר: פינוי מהצפון ומהדרום יחד עם כל המשפחה אל מקום חדש, שם לא תמיד הכל "הולך חלק", אנשי מילואים רבים החווים מקרים טראומתיים, אנשי זק"א אשר נאלצו לראות ולהתמודד עם מקרים קשים בעוטף עזה בימים שלאחר ההתקפה הנוראית של מחבלי חמאס, נשות אנשי המילואים הנמצאות בתחושת פחד וחרדה מידי יום וחוששות לגורל יקיריהן ומסיבות רבות נוספות.

מהי פוסט טראומה PTSD - סטלה ישראל - טיפול רפואי לפוסט טראומה

כיצד תזהו פוסט טראומה אצל יקירכם?

הבן שלכם / בעלך / אשתך חזרו מחודשים של שירות מילואים, גם אם לא היו (לטענתם) בלב עזה ובמרכז הלחימה, תסתכלו עליהם, תראו כי הם אוכלים כראוי, ישנים כראוי, מתנהגים בצורה נורמטיבית בהתאם לאיך שהם היו לפני תחילת הלחימה ו/או המילואים.

הסימפטומים הקליניים של הפרעת דחק פוסט טראומטית יופיעו בעקבות חשיפה לאירוע טראומתי מבחינה גופנית או נפשית (כלומר, גם צפייה באירוע טראומתי יכולה להוביל להתפתחותה של ההפרעה). הסימפטומים של פוסט טראומה מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות:

  • חודרניים (כמו פלאשבק בו האדם חש כאילו האירוע הטראומתי מתרחש שוב או סיוטים)
  • המנעותיים (כמו הימנעות ממחשבות על האירוע, ממקומות או אנשים שקשורים לאירוע)
  • שינויים בקוגניציה ומצב רוח (חוסר יכולת להיזכר בטראומה, האשמה עצמית, מנעד רגשות מצומצם ועוד)
  • עוררות יתר (חוסר שינה, דריכות יתר, התנהגות רגזנית או תוקפנית)

ישנם לא מעט תסמינים לפוסט טראומה, נעמוד על 3 עיקריים:

  • תסיסה – אי שקט, אי נוחות, תחושה של עצבנות. טראומה שאינה מטופלת עלולה לגרום להתנהגות אגרסיבית תוקפנית הן כלפי הסובל מפוסט טראומה עצמו והן לסביבה.
  • בעיות ריכוז וחשיבה – תגובת "הילחם או ברח" (Fight or Flight) מנגנון הפועל בתגובה לסכנה או לכל הפחות הרגשת סכנה בה אנו באופן אינטואיטיבי מחליטים מיידית האם להלחם או לברוח מהמצב אליו נקלענו. משאבים עוברים מהתפקוד הקוגנטיבי הגבוהה לתפקוד של דחק והישרדות, דבר הפוגע בחשיבה והריכוז לאורך זמן.
  • עוררות יתר – עירנות מוגברת כדרך להגן על עצמך, סקירת יתר של הסביבה, ציפייה למשהו רע שאמור לקרות בקרוב, דריכות ותגובות מיידיות ולא נדרשות לרעשים בסביבה וכדומה.

ישנם תסמינים רבים להפרעת דחק פוסט טראומטית, לחצו למידע על תסמיני פוסט טראומה.

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

דרכי התמודדות וטיפול רפואי לפוסט טראומה

ככל שהחיילים מקבלים סיוע והכוונה נפשית טרם יציאתם למלחמה, וודאי כניסה ללחימה בעזה או בצפון, מומלץ מאוד לוודא שיקיריכם בסדר נפשית עד כמה שניתן, לשוחח איתם ככל שניתן, לוודא שמצליחים לישון כראוי ועוד.

קיימים טיפולים שונים שאינם רפואיים, כגון כדורי הרגעה מסוגים שונים, קטמין, מפגשים ודרכים נוספות אך בנוסף לאמור, קיים טיפול רפואי עם 75% הצלחה עליו נרחיב כעת:

טיפול רפואי SGB להפרעת דחק פוסט טראומטית

הטיפול הרפואי בפוסט טראומה של סטלה מאפשר הקלה משמעותית מאוד בסימפטומים הפיזיים של הטראומה, לדוג': עוררות יתר, קשיי שינה, התקפי חרדה ועוד) וניתן לשלבו עם טיפולים מסוגים שונים.

  • שימו לב, לאור מלחמת חרבות ברזל מהשביעי לאוקטובר 23, ניתן לקבל השתתפות של עד 80% מעלות הטיפול לעומדים בקריטריונים.

אנו בסטלה פיתחנו הליך רפואי קצר אשר בסיומו תוכלו להרגיש הקלה משמעותית בתופעות הפיזיות והביולוגיות, הקלה שתאפשר ליקירכם הקלה! הקלה מהחרדה הקבועה בה הם נמצאים.

  • מעל 75% מהמטופלים בשיטת SGB בסטלה, מדווחים על הקלה משמעותית בתסמיני פוסט טראומה לאחר 2 טיפולים בלבד!

באמצעות הזרקת חומר הרדמה באזור מדוייק וספציפי ליד העצבים הסימפתטיים בצוואר, הטיפול גורם להפחתה של רמת הנוראפינפרין המשתחררת במסלול ההיזון החוזר בין הגוף והמוח, ובנוסף, מתקיימת הפחתה של האן-ג'י-אף, (Nerve growth factor) אשר גם עולה לאחר טראומה וגורם ללמידה עצבית לא אדפטיבית במערכת.

יקירכם או אתם בעצמכם סובלים מפוסט טראומה בעקבות המלחמה או מסיבות אחרות? אל תהססו

מלאו פרטים לחזרה או כתבו לנו בווטסאפ

הצעד הראשון הוא תמיד הכי קשה

במידה וישנן עוד שאלות, תרגישו חופשי להשאיר פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם.ן. פרטיות מובטחת.

או צרו קשר:
073-332-9259
israel@stellacenter.com

הלוגו של סטלה מרכז רפואי לטיפול בפוסט טראומה

מתלבט.ת האם הטיפול של סטלה מתאים עבורך?

בדקו התאמתכם.ן לטיפול בשאלון אנונימי קצר